golvlampa, modell "32620", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Stomme i mässing, ledad arm, skärm i textil, märkt NK 32620. Justerbar höjd, ca 160-180 cm.
Senare skärm, nydragen el.
Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets arkiv, 1947, 1950 samt 1953.
Bertil Brisborg (1910 – 1993) var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern.
Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armturtillverkningen. Till utställningen NK-Hantverk 1947 skapade Brisborg en hel kollektion där läder användes som dekorativt material på bords- och golvlampor men även taklampor. Brisborg ledde arbetet med kollektionen Triva-armaturer och designade flertalet banbrytande armaturer under 1940 – 50-talet.