Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
1565533

Det Bondeska Skåpet, sannolikt Paris, 1600- samt 1800-tal, Louis XIV och Louis XIV-stil.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 670 - 3 560 EUR
2 720 - 3 630 USD
Om Cites

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med ebenholz. Invändigt med inläggningar av elfenben, sköldpadd och grönfärgat ben. Fasad med fyra lådor ovan pardörrar, dörrspeglar med dekor av Diana och hennes nymfer efter Domeninchino, inredning av smålådor samt dörrpar inneslutandes arkitektoniskt utformad kabinettinredning med spegelglas och smålådor. Längd 170, bredd 57, höjd 189 cm. Nycklar medföljer.

Proveniens

Greve Gustaf Ulf Bonde af Säfstaholm (1698-1772) till Säfstaholm, Wibyholm mfl gårdar. Upptaget i hans bouppteckning 1773 under "Skåp" vid Wibyholm: 1 st Do [skåp] af fanerat Ebenholts ---- 100.
Därefter i arv (liksom stamgodsen) till dottern Ebba Margareta (1746-1784) den sista av ätten Bonde af Säfstaholm gift med greve Carl Bonde af Björnö (1741-1791), upptaget i hans bouppteckning 1791 vid Kjesäter i "Förmak till höger om Salen": 1 st Cabinetts Skåp af Ebenholtz gaml: ----1:16.
Via arv till sonsonen, greve Gustaf Trolle-Bonde (1806-1884) upptaget vid Wibyholm i "Stora Sängkammaren": 1 [antikt] ebenholtzskåp jemte innehåll ---- 1000. i arv till sonen
greve Fredrik Bonde (1842-1909) upptaget i hans bouppteckning 1909 vid Teleborg i "Gula salongen": 1, skåp af ebenholtz ----10000. i arv till sonen Nils Bonde
Sålt på Bukowskis höstauktion 1942, A327, katalognummer 114.

Svenska Slott och Herresäten, Småland, Stockholm 1909: Teleborg, avbildat i Salongen sid. 30
Jämför även ett skåp försålt på Christie's 2015, Live Auction 10634, kat.nr. 355.