678
1563840

Alfred Bergström

(Sverige, 1869-1930)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 130 - 1 410 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Alfred Bergström
(Sverige, 1869-1930)

Vy från Djurgården över Kastellholmen mot Söder och Katharina kyrka.

Signerad Alfr. Bergström och daterad 1887. Olja på duk 23 x 33 cm.

Tilläggslista

Daterad 1887.

Ett mycket tidigt verk av Bergström när han var endast 18 år gammal. Målat en plein air, troligen under senhösten eller tidig vinter år 1887 när han gjorde sitt första studieår vid Konstakademin.
Alfred Maurits Bergström var en svensk konstnär och professor vid Kungliga Konstakademin. Han var målare, akvarellist och etsare.
Under åren 1887–1891, studerade han vid Akademin och vann kungliga medaljen år 1891. Han vistades i Frankrike år 1894–1895. Han besökte även Nordafrika och Nederländerna och utförde svenska landskap från hav och landsbygd.

Bergström var 1898–1901 extra lärare i landskapsmålning vid Konstakademin i Stockholm. År 1900 blev han ledamot av Konstakademin. Han var professor i landskapsmåleri på Konstakademin i Stockholm 1910–1930 och mellan åren 1911-1913 ordförande i Svenska konstnärers förening.
Alfred Bergström hämtade ofta sina motiv från Stockholm med dess omgivningar och den mellansvenska naturen. Motiv från Stockholm om vintern är återkommande.
1908 fick Bergström i uppdrag att tillsammans med Carl Larsson, Gottfrid Kallstenius, och Gustaf Cederström att utföra muralmålningar i Kungliga Dramtiska Teaterns marmorfoajé.

Konstnär

Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?