123A
1566948

Bordspendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-84), Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Lackerat fodral med dekor av blomster- och växtslingor i guld mot grön botten. Rik beslagsornamentik av förgylld mässing, bla av krönande Amor. Vitmålad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, signerad "ERNST / STOCKHOLM." Helslag. Längd 34,5, bredd 13,5, höjd 68,5 cm. Pendel och vev medföljer.

Tilläggslista

Klockan numrerad 445.
Mässingsbeslagen tillskrivna Gustaf Fredrich Bauman, gelbgjutare i Stockholm 1759-64.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Åkers styckebruk.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Klockans beslag kan med stor säkerhet tillskrivas gelbgjutaren i Stockholm Gustaf Fredrich Bauman verksam endast mellan 1759 till 64, det krönande puttot är identiskt med det på hans mästerstycke, se auktionens nummer 107. Petter Ernst numrering 445 indikerar att klockan tillverkades omkring 1759.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?