"Supressed Rage", 2004
Signerad Ville Lenkkeri på etikett a tergo. Framtagen 2006. Upplaga 2/5 + 1 AP. Digital C-print diasecmonterad på aluminium och akrylglas 90 x 120 cm.
Harri Laakso, "Ville Lenkkeri: Reality in the making", 2006, avbildad.
Lenkkeri är en del av den löst sammanhållna grupp finska fotografer som brukar kallas för The Helsinki School. Andra fotografer i gruppen är till exempel Heli Rekula, Niko Luoma, Elina Brotherus, Jorma Puranen och Ola Kolehmainen. De har alla, i olika årgångar sedan tidigt 1980-tal, utbildat sig vid välrenommerade Aalto University School of Arts, Design and Architecture där de fick med sig ett konceptuellt och experimentellt förhållningssätt till fotografi. Gruppen har ställt ut tillsammans, i olika konstellationer, vid flera olika tillfällen. Lenkkeri är bland annat representerad på Moderna Museet, Stockholm, och Kiasma Museum of Contemporary Arts i Helsingfors. Han har ställt ut på ett flertal konstmuseer och konsthallar runt om i Europa.