Arne Jones E1299
11
1460131

Heuer, Carrera, "Volvo", kronograf, ca 1968

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 200 - 19 000 EUR
16 300 - 21 700 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Simon Naeslund
Simon Naeslund
Specialist Klockor
+46 (0)735 95 68 75

Storlek: 35,5 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber Valjoux 72
År: cirka 1968
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Referensnummer: 2447 NST "Volvo"
Serienummer: 103'013

Löst glas. Skadad kronografvisare.

Proveniens

Inlämnad av systersonen till den ursprungliga ägaren.

Brev från Säljaren:
"Min morbror flyttade till Kalifornien 1963 där han började arbeta på en bilfirma i Sacramento. 1964 hade han fått kontakt med Volvo i San Fernando Valley utanför Los Angeles och började jobba som chef.

I mitten på 70-talet tog han över en bilfirma på Hollywood Boulevard som sålde Fiat, Lancia, Alfa Romeo och SAAB men hans hjärta klappade fortfarande för Volvo. Så i slutet på 70-talet och i början på 80-talet startade han Ventura Volvo och det det tills han gick i pension i början på 2000-talet."

Bukowskis takes great pride in presenting a rare gem to the public market - the Heuer ”Volvo” Carrera reference 2447 NST, with provenance from its original owner. With only a handful of these watches known to exist on the market, this is an extraordinary opportunity to own a truly exceptional timepiece. During its heyday, Heuer leveraged strategic distribution centers in the United States, which paved the way for a few select and bespoke collaborations between Heuer and premium brands such as Volvo.

This watch was made exclusively for high performance Volvo employees in the US, according to our correspondence with Heuer. This special edition represents an exceptional period in their history.