Ek, raka sidor, snedställda hörn. Glasad dörr med spröjsverk. Kröndekor av parställda voluter och svarvad spira. B 69, djup 48, h 107. Nyckel finns.
Slitage, skador med bla ett trasigt glas. Smärre dekorbortfall.