Gustaf Sahlholm

(Ruotsi, 1860-1929)
Gustaf Sahlholm
(Ruotsi, 1860-1929)

A DISPLAY CABINET, gustavian style, signed with label: "Gustaf L Sahlholm Snickare i Stockholm 25/5 1910"

Width 176, depth 50, height 185 cm.

Vähäistä kulumaa. Naarmuja. Jälkiä. Kuivahalkeamia.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i samlingarna på Brandalsund.

Kirjallisuus

Avbildat i Svenska Slott och Herresäten, Södermanland, ny samling, sid. 88. Där benämnt silverskåpet i gustavianska salongen.

Muut tiedot

Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk- och empirestil.

Lähtöhinta
25 000 SEK