Hans Dahl

(Norja, 1849-1937)
Hans Dahl
(Norja, 1849-1937)

HANS DAHL.

'Balestrand'. 53 x 73 cm.

Krakeloitunut. Maalipinnan irtoamista.

Alkuperä - Provenienssi

According to supplied papers; beginning of the 20th century - 1937 Fam. Karl Olof Wilhelm Wettergren, Strålsnäs gård. 1937 - 1939 Fam. "Maj" Bengtsson, Näsby Park. 1939 - 1975 Fam. "Maj" Tronje, Solna. 1976 - 2017, Fam. Christer Tronje, Norrköping.

Lähtöhinta
40 000 SEK