Mönster av björnbär. 6 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 större assietter, 12 mindre assietter, såsskål, 5 uppläggningsfat, skål. Kaffekanna, tekanna, gräddkanna, sockerskål, 14 kaffekoppar med fat. 2 kaffefat och 5 tekoppar utan fat medföljer.
Bruksslitage. Enstaka nagg. Kannorna med invändiga beläggningar.