Stenliknande material i turkosblått med skulpterad figurdekor och sign. H 13. Två udda bärtallrikar från Kina, sent 1700-tal, trädgårdsmotiv i underglasyrblått. Diam 16. Kopp på fot med målad dekor av hund, Kina 1900-tal. H 9. Minitatyrvas med blomsterdekor i Mingstil. H 5,5.
Slitage, nagg på samtliga delar utom koppen. En bärtallrik med restaurerad kant.