MIKROSKOP, C. Reichert, Wien, 1900-talets början.

Mikroskop i mässing numrerat "No52908". Metallen delvis svartlackerad. Olika linser medföljer. Höjd 32 cm. I låda i valnöt märkt "Ernst Leitz Agent Axel Lundqvist Stockholm Hantverkaregatan 15". Längd 21, bredd, 17,5, höjd 34.

Slitage, fläckar. Ej genomgånget, delar saknas. Lådan med hårt slitage, repor, fläckar. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK