GÖSTA VON HENNIGS, olja på duk, signerad GvH och daterad 1914. Även signerad Gösta von Hennigs a tergo.
"En Fogeltämjerska". 110 x 90 cm.
Gammal duklagning à tergo. Krackelyrer. Ställvis smärre färgbortfall. Dukens ytterkanter mot ram med smärre skrapmärken och färgbortfall. Ytsmuts.
Lilla Bukowskis, Stockholm, 16-17 februari 2009, kat nr 359.
Privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).
Viggo Loos, "Gösta von Hennigs - Cirkusmålaren", 1958, avbildad helsida, bild 47.