SAMEKNIVAR, 2 st, bl. a. Erik Tuolja, Porjus. Halvhornskniv respektive helhornskniv.
Halvhornskniv med knivslida av renhorn med stiliserad dekor, signerad ET. Handtag av björk samt renhorn. Upphängningsanordning av läder. Längd 25 cm. Helhornskniv med knivslida av renhorn med stiliserad dekor samt signatur SL. Handtag av björk samt renhorn. Längd 27,5 cm.
Helhornsknivens kniv samt slida möjligen ej ursprungligen sammanhörande. Slitage, torrsprickor.