ERIK CHAMBERT, Sideboard, 1900-talets första hälft.
Fanerad med bland annat alm och rot. Rektangulär form, dörrpar med bakomvarande utdragslådor å den ena sidan samt hyllplan å den andra sidan. På fyra raka ben med kannelyrer. Längd ca 142, djup ca 46, höjd ca 63,5 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage med repor och stötmärken. Fanerskador. Hyllplan ej monterade.