ALICE NORDIN, taklampa, brons, jugend, 1900-talets början. Signerad. Höjd ca 85 cm.
Rund form med länkar. Dekor av blommor. Rundad kupa i frostat glas. Diameter 40 cm, höjd ca 85 cm.
Smärre slitage. Kupan med smärre kantnagg. Ej funktionstestad.