HERTHA BENGTSON, servis, 75 delar, porslin, "Blå Eld", Rörstrand.
Glaserad i rött, blått, vitt och grått. Bestående av
3 stora serveringsfat längd 40 cm
4 serveringsfat mindre längd 16-29 cm
3+1 serveringsskålar 24-27 cm
1 serveringsskål med handtag längd 20 cm
2 serveringsskålar, ovala, längd 19 cm
4 skålar, ovala längd 10 cm
4 skålar, längd 13 cm
3 småskålar, diameter 6 cm
1 såssnipa, längd 14 cm
1 mattallrik , diameter 25 cm
2 mindre tallrikar, diameter 23 cm
19 assietter, diameter 19 cm
3 tekoppar med fat
6 kaffekoppar med fat
4 äggkoppar
1 sockerströare, höjd 12 cm
2 pepparströare
2 gräddkannor
1 mjölkkanna
2 kannor, höjd 23 cm
1 marmeladburk med lock
1 kaffekanna
2 tekannor
1 med hänklar, höjd 15 cm
1 karotte med hänklar, diameter 17 cm.
(19 udda delar medföljer tex underfat)
1 st tekopp med krackelyrer. Sockerströare saknas propp. 1 st pepparströare med nagg samt saknar propp. 1 st tekanna med skadat lock. Karotte saknar lock. I övrigt gott skick och endast obetydligt slitage.