FREDRIKSSON, GUSTAF, akvarell och täckvitt, sign, 1900-tal.
Segelskutan "Frans", Norrtelje, capt Lodin. Bladstorl 43 x 62.
Åren 1877-1878 byggde Frans Lundman barken Frans, ett stort och vackert fartyg. 1895 gick hon under med man och allt på resa från England till Sverige med kollast.
Smärre fläckar.