MATTA, Seirafian, Isfahan, signerad, old, 177 x 101 cm.
Silkevarp med ull. Jaktmotiv.
Bruksslitage, ställvis hårt på fransar. Små fläckar.
Seirafian, Mohammad: Seirafian Carpets (a review of Persian carpets), Teheran 2003, sid 48