STEFAN DAKON, figurin, flintgods, Goldscheider, 1900-talets första hälft.
Stående kvinna med fåglar. Modell 5781. Höjd 42 cm.
Krackelyr. Mössa med smärre nagg. Sockel med spricka och kantnagg.