SYLVIA STAVE, kanna, nysilver, CG Hallberg, Stockholm, 1930-tal.
Dekor av vridna knäckar. Handtaget med lindad rotting. Höjd 19, längd 19 cm.
Smärre slitage. Locket med sliten försilvring och monogram.