"Sveriges historia", I-X, Otto Sjögren, 1938. "Nordisk familjeboks Sportlexikon", I-VII. 1938-49. "Utländsk humor" resp "Svensk humor", Jan Erik Lindorm, 1948 resp 1950. "H.C. Andersens sagor", I-VI, 1927. Halvfranska band.
Slitage, smärre skador. Ej genomgångna.