Dörrpar med florala intarsiainläggningar. Bakomliggande inredning av hyllor och två lådor. Två lådor i sargen. Kopplad benställning med överkragade ben. Längd 101, bredd 63, höjd 148 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Enstaka slagskador och repor. En av lådorna med lagad nyckelkäle, går ej att låsa.