Skuren dekor av bl a atlant och karyatid. Välvt krön med tandfris, svarvade ben på kopplad benställning. Dörr med Bakomliggande inredning av skedhylla och hylla, en låda. Längd 59, bredd 31, höjd 148,5 cm. Nyckel finns.
Ställvis hårdare slitage. Bortfall av delar. Fanerresningar och skador. Ställvis maskstunget. Träsprickor. Renoverat och kompletterat.