TAKAMPEL, senempire ca 1840-1850
Mässing och svärtad plåt. Dekor av Bladverk och fleuroner. För 6 ljus. 2 elektriska ljuspunkter. Diameter ca 48 cm. Höjd ca 50 cm.
Slitage. Senare lödningar. Plåtskador. Anlöpningar. Senare elektrifierad. Ej funktionstestad.