Stomme fanerad med teak. Dörrpar med reliefdekor och bakomvarande hyllor och lådor. Ben och toppskiva i bok. Längd 103, bredd 45, höjd 145 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ställvis något blekt. Repor.