GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Märkt med modellnr 3536, fatet 3537. Målad polykrom och förgylld dekor efter planchverk över danska floran. Längd 25 cm resp 26,5 cm.
Obetydligt slitage.