BORDSUR, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Genombruten sockel, förgylld metall. Dekor av blommor och voluter, krönt av blomsterurna, flankerad av dam. Längd 26, bredd 10, höjd 30 cm. Nyckel finns.
Slitage. Emaljskador, sliten förgyllning samt märken.