Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

SABEL, modell 1859. För officer vid infanteriet, Sverige.

Fäste i förgylld mässing. Parerplåten stämplad med lilla riksvapnet. Eneggad klinga med delvis förstärkt upphöjd samt rundad rygg. Rik gravyr med bland annat texten "Fäderneslandet". Balja i stål med två koppelringar. Längd ca 101, varav klingan ca 84 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och märken. Rostangrepp. Pigmentbortfall.

Lähtöhinta
2 000 SEK