BOKHYLLA, "Öresund", Börge Mogensen, Karl Andersson & Söner, 1900-talets tredje kvartal.
Ekfanerad, i två sektioner. Hyllplanets mått 69x26x118 cm. Byrådelens mått 69x46x68 cm.
Slitage, smärre fanerskador. En dragknopp sned. Ojämn bleknad.