Sockel i alabaster med beslag i förgylld gulmetall. Dekor i patinerad brons av allegorisk figur med månskära och vallmoknoppar. Emaljerad urtavla med romerska siffror märkt "J B Marchand, rue Richelieu 59". Pendel finns. Längd 57 cm, bredd 30 cm, höjd 70 cm.
Bruksslitage. Skador i form av sprickor, avslag och bortfall av dekor. Visare samt front och bakstycke till urverket saknas. Ett ben löst. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.