VAS, glas, art déco, Charles Schneider, Le Verre Francais, Frankrike, 1900-talets första hälft.
Överfång i rosa- och lila toner med etsad och slipad dekor av blommor. Graverad signatur Le Verre Francais. Höjd 21 cm.
Några repor. Dekor med mindre nagg.