Tina
721976

KANNOR, 3 st samt STOP, tenn, 1800-tal.

Kanna med randdekor, Johan Mattsson, Mariestad 1844. Kanna, dekor av bladverk och monogram, 1864. Kanna, dekor av bladverk och monogram, Henrik Philip Stickler, Hälsingborg 1843. Stop, cylndriskt, Johan Albin Gellerstedt, Härnösand 1844. Höjd 19 - 22 cm.

Bruksslitage. Bucklor. Stopets hänkel med lagning.

Lähtöhinta
1 500 SEK