BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
Faner lagt i rombmönster i bl a jakaranda, valnöt och ek. Bukig form, tre lådor. Längd 83, bredd 48. höjd 76 cm. Nyckel finns.
Ställvis omfattande slitage. Fanerskador samt lagningar. Renoverad, kortade ben och omfanerad topp och ben. Två nedre snäpplås troligen med någon tidigare åverkan.