Valnötsfanerad, med förgyllda mässingsbeslag, utdragsskiva samt tre lådor. Längd 115, bredd 52, höjd 80 cm. Boken "Borgholms slotts historia" av G. Volm. Sylvander, Westinska Boktryckeriet, 1877 medföljer. Nyckel finns.
Renoverad. Slitage. Smärre fanérlagningar. Fanérskador. Smärre sprickor. Ett senare lås, fungerar ej. Ovansida, delvis senare.
Enligt uppgift från Borgholms slott.