ALF WALLANDER, Rörstrand "Tulpan". Matservisdelar 36 delar, benporslin. I produktion 1897-1902.
Dekor i relief av tulpaner med blad. Handmålade i ljusgrönt, ljusviolett och ljusgult. Stämplade Rörstrand. Bestående av:
6 assietter, diameter 18 cm.
8 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm.
12 flata tallrikar, diameter 26 cm.
10 djupa tallrikar, diameter 20,5 cm.
Smärre kantslitage.