VAS, flintgods. Peder Möller, Gustavsberg 1900-talets början.
Handmålad dekor i blått och guld mot vit fond. Dekoren föreställande fåglar, fjäril och blommor. Signerad Gustafsberg PM. Höjd ca 43 cm.
Krackelerad glasyr. Något missfärgad.