Förkromad samt med förgyllda mässingsdetaljer. Dekor av vapenplåt med riksvapen, flankerad av två krönta lejon. Fjällförsedd hakrem. Under höger fästpunkt en kokard. Längd ca 20 cm vid svettremmen, bredd ca 18 cm vid svettremmen. Höjd ca 30 cm.
Bruks-och åldersbetingat slitage med repor och märken. Missfärgning. Innanmäte i tyg saknas.