STOLAR, 1 par, gustavianska, sent 1700-tal.
Betsat lövträ. Genombruten rygg, lös stoppad sits. Skuren dekor av fleuroner. Kannelerade ben. Kopplad benställning.
Slitage. Repor och märken. Något maskstungna sargar. Mindre torrsprickor.