Målad. Sendställt lock med bakomliggande förvaring och två lådor. Beslag av smide. Gavlar med bärhandtag. Längd 85. Bredd 51. Höjd 49 cm.
Senare målning och beslag. Torrsprickor. Färgbortfall. Slitage, repor och märken.