SPEGLAR, två st snarlika, senbarock, 1700-talets första hälft.
Organiskt dekor med rikt slipad dekor av bl a blomstergirlander. Bakstycken i ek med sigillmärkning varav den ena endast med rester. Höjd 46-47 cm.
Slitage, glaset anlupet och bortfall av delar. Renoverade och kompletterade. Senare bronsering.