SMYCKESKRIN, tenn. Sylvia Stave, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm 1934.
Runt. Lock med knopp med stiliserat porträtt föreställande kvinna med blomma. Locket invändigt med spegelglas. Asken invändigt fodrad med plysch i blågrönt. Höjd ca 5, diameter ca 14,5 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Minnesgravyr daterad 1935. Spegelglaset med anlöpningar.