EVGENY ALEXANDROVITCH LANCERAY, efter, skulptur, gjutjärn, stämpelmärkt, Ryssland tidigt 1900-tal.
Föreställer stridsscen med två beridna kosacker. Längd 43, höjd 51 cm.
Slitage, repor, smuts, löst gevär medföljer, en kosackhand med skadad tumme.
Doktor Gustaf Grönbergers samling, inköpt Ryssland tidigt 1900-tal.