Ljus urtavla med guldfärgat stavindex och datumfönster. Alarmfunktion. Boett i gulddoublé. Diameter 34 mm. Senare läderarmband.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor på urtavlan. Några delar är lite rostiga.