BORDSPENDYL, empire, märkt Bernard au Hâvre, 1800-talets början.
Förgylld brons med vitemaljerad urtavla märkt Bernard au Hâvre. Putti med lyra stående på kolonnsockel vid rakt urhus. Pendel finns. Höjd 27,5 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Putti med bristning vid foten. Urtavlan med krackelyr och nagg. Förgyllning med slitage. Dekorbortfall. Bakstycke saknas. Nyckel saknas.
Lilla Bukowskis, januari 2008.