Rektangulär form med lådor samt dörrpar. Bakom pardörrar spegelgalleri. Inläggningar av svärtat trä, sköldpadd samt ben. Dekor av hopplist. Senare benställning, 1800-tal. Längd 128, djup 46, höjd inklusive underrede 172 cm. Nyckel finns.
Ytslitage. Renoverat och kompletterat. Senare fanér på sidor, senare filtklädd ovandel, fanerlagningar. Skador.
Sålt vid Göteborgs Auktionsverk 1969.