SEKRETÄR, Axel Larsson, Svenska Möbelfabriken, Bodafors, omkring 1900-talets mitt.
Fanerad med mahogny. Rak form, klaff med bakomliggande inredning. Utdragslådor nedan. Märkt. Längd ca 80, djup ca 45, höjd ca 120 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage med repor och märken. Enstaka mindre stötskador.