Fanerat med mahogny. Dekor av intarsia. Uppsats med jalusidörrar och bakomliggande fack och lådor. Två lådor i sarg. Beslag av mässing. Fotavslutningar av mässingshylsor. Längd 100. Bredd 100. Höjd 111 cm.
Solblekt. Slitage, repor och märken. Några torrsprickor. Nyckel saknas.