SÅSSKÅL, porslin, "Flora Danica", Royal Copenhagen.
Modellnumemr 20/3556. Dekor av blommor, delvis förgylld "Vinca minor. L". Längd 23, höjd 14cm.
Slitage. Repor. Smärre förgyllningsbortfall.