Stämplad 'WE'. Stel men öppningsbar med säkerhetskedja. 18K guld. Inre diameter 6,5 cm. Totalvikt ca 15 g. Etui medföljer.
Lagningar på baksidan. Löd syns på framsidan. Mindre ytskador på pärlorna.